Настоящото изследване е опит да се установят някои дати от живота на Иисус Христос. Желанието на автора е този труд да послужи като хронологична рамка, в която да могат да се поставят събитията на Неговия земен живот и служение.
За съжаление, по този въпрос често съществува неяснота. Причините са две:
- в евангелията липсва последователност от конкретни дати. И това е съвсем разбираемо. За евангелистите (както и за другите писатели от онова време) е важно да опишат делата и да предадат думите на своя божествен Учител. Те не се интересуват от това, кога те се случват или са казват.
- има голямо различие в мненията сред учените относно хронологичните сведения в евангелските вести за живота на Иисус Христос. В съвременната библеистика се забелязва тенденцията по-скоро да се изостави усилието, отколкото да бъде направен опит да се конкретизират тези вести. Както и да се прецени дали те биха могли да представят една смислена хронологична система от всички събития.
Ако се придържаме към историко-граматичното тълкуване на Свещ. Писание на Новия Завет, то би следвало да можем да подредим хронологичните данни в евангелията. Така ще може да бъде съставена една приблизително точна историческа картина за земния живот на Господ Иисус Христос.
По принцип хронологичните дадености в Библията като юдео-християнски религиозен паметник от различни епохи (Старият Завет: XIII – V в. пр. Хр.; Новият Завет: от I в. сл. Хр.) имат условен характер. Те представляват поредно предизвикателство за богословствуващия разум. Защото по този начин в потока на времето се маркира в реален исторически план срещата на божественото и човешкото.
Всичко това се осъществява в историческия контекст на събития в „Римския мир” (Pax Romana) – Римската империя.