Начало » Автори » Николай Кочев
Цена
9 лв. — 14 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства
Повече
Настоящото изследване "Увод в етнология на религията" е първото по рода си не само у нас; "на мене като автор не ми е известно някъде проблемите на религията да са разглеждани в етнологичен план. При написването му съм се старал да не взимам ничия страна, а да излагам обективно изворите и разсъжденията, които произлизат или се свързват с тях.
Не съм избягвал и преиначавал фактите и сведенията. Известията на различните автори и етнографските материали са използвани не само, или по-вярно казано, не за потвърждаване на тези или на мнения или за тяхното налагане, а за търсене на корените на явленията в ширина и в дълбочина."
Книгата представлява интерес за всеки, който се интересува както от религия, така и от етнология.
Отпечатване в книжен формат
9,00 лв.
Християнството през IV-началото на ХI век разглежда въпроси, свързани с разпространението и утвърждаването на църквата на Балканския полуостров като институция в държавата. Настоящото изследване хронологически се ограничава в рамките между IV в., в чието начало чрез Никомидийския и Миланския едикти - първият от 311 г., а вторият от 313 г., християнството бива признато като култ наравно с останалите религиозни култове в римската империя, и 1018 г, през която първата негръцка балканска църква - българската, след падането на българската държава под византийска власт, бива подчинена на Константинополската патриаршия. Промени настъпват и в статута на сръбската църква.
В този некратък исторически период, обем и обхват от проблеми, изследването е първото, което се предлага от българската историческа и църковноисторическа наука.
Съдържание:
Глава I. Разпространение на християнството. Отношението на държава-църква
- Християнството до Никомидийския и Миланския едикти
- Възход на християнството и упадък на езичеството
- Християнизиране на балканските славяни и българите
- Отношеинето владетел - църква и църковен предстоятел
- Отношението Изток-Запад и въпросът за папското главенство
- Константинополския вселенски патриарх и римският папа
- Поява и развитие на църковноадминистративните длъжности митрополит, архиепископ, екзарх и хорепископ
- Епископски катедри на Балканския полуостров от IV до началото на XI в.
- Християнсковерски и религиозно-философски условия за появата на ересите - арианство, македонианство, монофизитство и монотелитство
- Дуалистични ереси - павкилянство, иконоборство и богомилство
Книжно копие
14,00 лв.
Зареждане...