Цена
8 лв.18 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства
Повече
Видни граждани на Видин
"Гражданите на Видин" са представени хронологично по рождените им дати или с паметни за града събития, знакови годишнини, тържествени чествания и празници, белязани в животописните хроники с тяхното дейно участие, инициативност и значим принос. Изданието се посвещава на 30-годишнината на вестник ВИДИН - от 13 август 1991 г. В алманаха са включени над 250 имена на личности, допринесли с живота и делата си за възраждането и развитието на гр. Видин. Биографичните бележки, очерковите скици, белетристичните импресии и кратките летописни есета са взаимствани преди всичко от материали, публикувани във вестника през годините. Снимките са от многогодишната колекция на вестника, фонда на Държавен архив - Видин и частни лица, а повечето рисувани портрети са възпроизведени от видинския художник Веселин Маринав - Нацин.

Препоръчано

Книжно копие

18,00 лв.
импресионизъм
Изданието е посветено на 125-годишнината от рождението на видинлията Никола Петров. Художникът е първия ярък представител на българския модернизъм, най-талантливия майстор на импресионистичния пейзаж.Никола Петров е роден е на 20 август 1881 г. във Видин. Още през 1900 г. взема участие в международна изложба в Париж. През 1903 г. става член на художническото дружество „Съвременно изкуство“, участва активно в работата му и в организираните от него изложби в страната и чужбина, а през 1908 г. е избран за негов секретар. Той е сред основателите и най-активните членове и на Дружеството на южнославянските художници „Лада“.  Има участия в изложби във Франция /1900 и 1904/, Сърбия /1904/, Белгия /1905/, Англия /1907/, Хърватия /1908/ Германия /1909/, Италия /1911/ и др. Рисува иконите в църквата на гр. Омуртаг /1907/ и софийските църкви „Св. Николай Софийски“, „Св. Илия“, “Св. Апостол Павел“ и църквата на Кремиковския манастир, а след спечелен конкурс през 1912 г. изографисва сцената „Въведение Богородично“ в северния олтар на храм – паметника „Александър Невски“ в София. След прекъсване поради болест през 1913 г. се дипломира в Рисувалното училище /днес Художествена академия/ и известно време работи като учител в прогимназия. Никола Петров е считан за един от най-ранните и най-ярки представители на пейзажната живопис в България и за родоначалник на градския пейзаж. С естетическите си търсения той е първият художник, който се отказва да продължава традиционната битоописателност на своите предшественици, а в градските си пейзажи пресъздава ритъма и атмосферата от ежедневния живот предимно на столицата, но и на други градове, в които се съчетават провинциалните с европейските нрави. Картините му с най-голяма популярност са:
  • „Народният театър“
  • „Лъвовият мост“
  • „Булевард „Цар Освободител"
  • „Площад „Народно събрание“
  • „Река Ерма“, „Дунавско пристанище“
  • „Гемия на Дунава“
  • „Църквата „Св. Илия“
  • „Пожънати ниви“ и др.
Той е майстор и на портрета, въпреки, че портретите са незначителна част от творчеството му. Увековечава Пенчо Славейков, Добри Христов, Андрей Протич, Иван Андрейчин, Лора Каравелова, прави си и много сполучлив автопортрет. Илюстрира книги, читанки и учебници, вестници и списания. Умира на 10 декември 1916 г. в София. Погребан е във Видинските гробища.

Книжно копие

8,00 лв.
Зареждане...
Цена
8 лв.18 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства