Начало » Автори » Дилян Николчев
Цена
0 лв. — 21 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства
Повече
„Книгата представлява ценен принос не само в българската, но и въобще в православната църковно-правна наука. Тя е пръв опит за всестранно, систематично и цялостно изследване на проблематиката за брака, развода и последващия брак. Актуалността на изследването проличава чрез каноничен поглед относно съвременните обществени процеси и проблеми, които вълнуват църковната общественост (безбрачие и второбрачие на клириците, последващи бракове, извънбрачна раждаемост и др.).“
- Проф. протопр. д-р Николай Шиваров
- Проф. д-р Гълъбина Петрова
Книжно копие
20,00 лв.
Трудът „Врачански митрополит Паисий и Врачанска епархия (1930-1974) през прочита на архивни документи" е естествено и логично продължение на издаденото през 2015 г. изследване „Екзарх Стефан под „грижите" на Държавна сигурност", в което Дилян Николчев представя живота и делото на екзарх Български и митрополит Софийски Стефан по документи от архива на Държавна сигурност от преди и след 9 септември 1944 г.
Обект на настоящата монография на автора е друг отличим български духовник от времето на екзарх Стефан, със сходна съдба в много отношения - това е Врачански митрополит Паисий. И тъй като Паисий е архиерей на Врачанска епархия в продължение на десетилетия, в два основни исторически периода - монархическия и комунистическия, устройството и управлението на тази „поместна църква" (Врачанска епархия) в рамките на диоцеза на БПЦ също се оказа желан обект на изследователското внимание на Дилян Николчев.
Авторът се надява документалният разказ за Врачански митрополит Паисий и за Врачанска епархия да бъде интересен за читателите и да обогати техните исторически и църковноправни познания.
Книжно копие
21,00 лв.
Отзиви за книгата "Екзарх Стефан под "грижите" на Държавна сигурност":
- Проф. д-р Гълъбина Петрова; „Това е цялостен труд, в който много подробно се разглежда личният живот на екзарх Стефан – от ранното детство до смъртта му, в тясно единство с цялостната му църковна и обществена дейност“.
- Доц. д-р Павел Павлов: „Едно от основните достойнства на труда е неговата документална стойност. Текстът се основава преди всичко на архивните документи, съхранявани в досието на екзарх Стефан от тайните служби на България – преди и след 1944 г., което е достъпно в Архива на Комисията за разкриване на документите и обявяване на принадлежност на българските граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия“.
- Доц. д-р Русалена Пенджекова – Христева: „Считам, че най-голямата заслуга на автора е в балансираната и справедлива оценка за екзарх Стефан, която доказва, че независимо от обществено-политическите и идейните си пристрастия той е личност от изключително значение за процесите, протекли в БПЦ преди и след 9 септември 1944 г“.
- Доц. д-р Михаил Груев: „Най-ценното в изследването е липсата на предварителна теза и най-вече на предубеденост. Авторът остава фактите и документите да го водят, излага добросъвестно противоречията между тях“.
Книжно копие
20,00 лв.
Lorem Ipsum
Онлайн достъп
2,20 лв.
Законодателният проект за промени в закона за вероизповеданията - грижа на държавата за демократично регулиране на международния диалог в страната ни или правен инструмент за постигане на задкулисни политически и икономически цели.
Онлайн достъп
2,00 лв.
Трудът проследява събития, факти и обстоятелства, свързани с неизвестни или малко известни моменти от българската църковна организация по време на Втората световна война в два от църковните субекти в новоприсъединените земи в Беломорска Македония едновременно с провежданата политика на Царство България в тези територии. Темата предлага на вниманието на читателите различни аспекти на проблема от историческа и църковноправна гледна точка. Документирането на проследените събития в Драмско със сигурност ще провокира дискусия въпреки в повечето случаи категоричността на използваните архивни материали. В тази връзка Дилян Николчев се надява историческата пропаганда да отстъпи пред документираната памет, която максимално се е опитал да „улови“ и предаде в изследването си за тези, които се интересуват от присъствието на българските граждански, полицейски, военни и църковни власти в Беломорието по време на Втората световна война. В строго научно-преподавателски аспект изследването е ориентирано към лекционните курсове и програми на дисциплините „Устройство и управление на БПЦ“, „История на БПЦ“ (нова и най-нова църковна история) и „Съвременна история на България".
Отстъпка
Препоръчано
Книжно копие
Lorem Ipsum
Онлайн достъп
2,10 лв.
Lorem Ipsum
Онлайн достъп
0,95 лв.
Зареждане...