- „Народният театър“
- „Лъвовият мост“
- „Булевард „Цар Освободител"
- „Площад „Народно събрание“
- „Река Ерма“, „Дунавско пристанище“
- „Гемия на Дунава“
- „Църквата „Св. Илия“
- „Пожънати ниви“ и др.
Цена
3 лв. — 72 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства
Повече
Настоящият труд "Византийски икони. Практическо ръководство за начинаещи" е полезен и актуален не само за утвърдени иконографи. Той е замислен и като справочник за всеки, който се интересува от историята, развитието и технологията на иконописта.
Изучаването и изповядването на Христовото учение е немислимо без свещените изображения - иконите. Те са неделима част от Православното вероучение и традиция.
Практическото приложение на съдържанието ще доведе до обогатяване на всички, които имат интерес от това изкуство. И, надяваме се, ще доведе също и до осезателен резултат върху облика на иконите. Иконите, които ще се появят занапред в нашите храмове, изписани от автори, носещи църковно съзнание и благодатно водени от Светия Дух.
Отстъпка
Препоръчано
Онлайн достъп
Книжно копие
10,00 лв. – 25,00 лв.
В: Годишник на Духовната академия "Св. Климент Охридски". София, том X22 (XXXV222), 12, 1962-1963
Онлайн достъп
Абонаментен достъп Либрум
"Кулинарното изкуство на Света Гора" е уникална книга, която разкрива пред читателя не само тайните на здравословното хранене на светогорските монаси, за първи път разказани от монаха Епифаний, но го въвежда в атмосферата на манастирите на Света Гора – Атон, запознава го с живота на монасите в Света гора, които повече от 200 дни в годината постят.
Сборникът включва 126 рецепти, описани в три раздела:
- риба,
- бобови храни и
- ястия с растително масло, и мекотели и ракообразни.
Книжно копие
72,00 лв.
Изданието е посветено на 125-годишнината от рождението на видинлията Никола Петров. Художникът е първия ярък представител на българския модернизъм, най-талантливия майстор на импресионистичния пейзаж.Никола Петров е роден е на 20 август 1881 г. във Видин.
Още през 1900 г. взема участие в международна изложба в Париж. През 1903 г. става член на художническото дружество „Съвременно изкуство“, участва активно в работата му и в организираните от него изложби в страната и чужбина, а през 1908 г. е избран за негов секретар.
Той е сред основателите и най-активните членове и на Дружеството на южнославянските художници „Лада“. Има участия в изложби във Франция /1900 и 1904/, Сърбия /1904/, Белгия /1905/, Англия /1907/, Хърватия /1908/ Германия /1909/, Италия /1911/ и др.
Рисува иконите в църквата на гр. Омуртаг /1907/ и софийските църкви „Св. Николай Софийски“, „Св. Илия“, “Св. Апостол Павел“ и църквата на Кремиковския манастир, а след спечелен конкурс през 1912 г. изографисва сцената „Въведение Богородично“ в северния олтар на храм – паметника „Александър Невски“ в София.
След прекъсване поради болест през 1913 г. се дипломира в Рисувалното училище /днес Художествена академия/ и известно време работи като учител в прогимназия.
Никола Петров е считан за един от най-ранните и най-ярки представители на пейзажната живопис в България и за родоначалник на градския пейзаж. С естетическите си търсения той е първият художник, който се отказва да продължава традиционната битоописателност на своите предшественици, а в градските си пейзажи пресъздава ритъма и атмосферата от ежедневния живот предимно на столицата, но и на други градове, в които се съчетават провинциалните с европейските нрави.
Картините му с най-голяма популярност са:
Книжно копие
8,00 лв.
Книгата е интердисциплинарно изследване на един феномен, предопределил много страни от манталитета на българина през Възраждането - вярата в чудотворната сила на Пресвета Богородица.
Писмени и устно предавани разкази, легенди, изображения на извършени от Божията майка чудеса, нейни чудотворни икони на днешната територия на България и ритуалите на почитанието им - това е кръгът от теми в книгата. Чрез тях се разкрива и широка панорама на културни взаимодействия, характерни за времето на Българското възраждане.
- Авторът Иванка Гергова е доктор на изкуствознанието, професор в Института за изследване на изкуствата при БАН.
Книжно копие
18,00 лв.
През 1898 г. Толстой публикува трактат под заглавие "Що е изкуство?".
Дневниците и писмата му показват колко продължително го е писал, а в заключението той признава, че въпросът го е занимавал цели 15 години и че на нея той гледа едновременно като на изповед и на естетически манифест.
Онлайн достъп
Отпечатване в книжен формат
Абонаментен достъп Либрум
3,99 лв. – 14,00 лв.
Зареждане...