Монографията “Състояние и перспективи за развитие на споделеното настаняване в българските черноморски туристически райони” е първото по рода си пространствено и многоаспектно проучване на споделеното настаняване в България. То има значителен теоретичен принос за дефинирането на споделеното настаняване, обособяване на основните субекти по реализацията му, както и факторите с интензивно влияние върху формирането и развитието на системата в глобален мащаб. В проучването са разкрити същността и особеностите на споделеното настаняване като интегрална част от споделената икономика и от туристическата индустрия, акцентирайки върху хибридния характер на системата. Съществен принос има и предложената авторова методика за проучване на състоянието и възможностите за развитие на споделено настаняване в туристически район. Проведените емпирични проучвания сред потребители на споделено настаняване дават възможност за обособяване на техните отличителни характеристики в сравнение с глобалните профили на участниците в системата на споделеното настаняване. Важен научно-приложен авторски принос е и направената сравнителна характеристики между ползвателите и неползвателите на споделени единици в изследвания район, което допринася за практическата насоченост на проучването по линия ефективно предлагане на този съвременен продукт.
Целта на монографията е да се оценят състоянието и перспективите за развитие на споделеното настаняване на базата на теоретично и емпирично изследване в черноморските туристически райони на България. В тази връзка, предмет на изследване в монографичния труд е състоянието и перспективите за развитие на споделено настаняване, а обект на проучването е туристическото настаняване на черноморските туристически райони в България.
Монографията е организирана в три основни глави, като в първа глава се анализира същността, съдържателните характеристики и структурата на споделената икономика, в чийто състав се позиционира и споделеното настаняване. Акцент е поставен върху дефинирането, отличителните характеристики и субектите по реализацията на споделеното настаняване. Представени са и обширни данни за състоянието на системата в световен мащаб и по основни пазари, съвременните изменения в споделеното настаняване, както и поведението на системата по време на криза.
Втората глава от монографията е посветена на емпирично проучване на състоянието и перспективите за развитие на споделеното настаняване в черноморските туристически райони на България. Предложена е авторова методика, според която са анализирани широк кръг от общи и специфични външни фактори и вътрешни условия и детерминанти с интензивно влияние върху системата. Поместен е анализ на анкетно проучване сред 598 домакини и гости на споделеното настаняване в изследвания район, като последните са сегментирани в две основни групи – потенциални и действителни гости на споделено настаняване.
Трета глава от монографията представя основни изводи от анализа, на чиято база е направена обективна оценка на състоянието на споделеното настаняване в българските черноморски туристически райони и са очертани основните перспективи пред неговото развитие. Направени са и конкретни препоръки основно към платформите медиатори и местната и национална власт във връзка с подобряване на условията за развитие на споделеното настаняване.”
От други читатели
Все още няма отзиви