Предложеният учебник по История на средните векове е с подчертано европоцентричен характер. Авторите избират този подход, водени от съображението, че от епохата на Късната античност до края на средновековието европейските са водещи в историческия процес. Разбира се, не са оставени без внимание древните и с подчертан принос за световната цивилизация общества и държави в Средния и Далечния изток. Япония, Индокитай, Африка и Доколумбова Америка поради сравнително по-ниската им историческа активност и влияние в живота на средновековната епоха не са предмет на специално внимание.
Богатството и разнообразието на документалния материал, върху който са изградени структурата и съдържанието на настоящия учебник, са систематизирани в отделна Христоматия по история на средните векове, обнародвана от същото издателство през 1988 г.
Лесно забележимо е съотношението на отделните теми, при което българската и византийската история са “едно към едно” и обхващат почти половината от обема на изложението. В случая авторите се ръководят от значимостта на феномена Византия, която през средновековието оказва могъщо въздействие не само върху най-близката й културна съобщница България, но и върху огромния анклав на славянския и романско-германския свят.
Приложените карти, хронологична таблица и терминологичен речник към учебника по История на средните векове ще допринесат за задоволяване на нарасналите нужди на българския читател от специализирано четиво по средновековна история.