Начало » Издателства » Manfred Wörner Foundation
Цена
13 лв. — 13 лв.
Категории
Повече
Тематика
Повече
Автор
Повече
Издателства
Повече
Антарктическа карта - 95 български имена. Антарктическата карта на хребет Боулс и Тангра планина на остров Ливингстън е изготвена с използването на иновативни суперкомпютърни технологии, разработени от американските университети на Минесота и Охайо, както и данни от български топографски проучвания на място през последните десетилетия. Картата представя с висока прецизност всички значими географски обекти в участъка на остров Ливингстън, съседен на територията на българската полярна станция "Св. Климент Охридски".
Остров Ливингстън е открит на 19 февруари 1819 от британеца Уилям Смит и е първата земя, която днес се управлява в системата на международния Антарктически договор. Първи обитатели на острова са американски и британски ловци на тюлени, техни са и ранните географски открития и топоними в района. Тюленоловците днес са наследени от учените, както и от риболовците, между чиито пионери миналия век са и българите от Океански риболов – Бургас. Днес България е свързана с острова чрез ежегодните експедиции и научни изследвания, както и с отговорността да се картографира региона за нуждите на всички човешки дейности по изследването на Антарктика и експлоатацията на нейните ресурси.
На картата има международно признати деветдесет и пет български имена (от общо сто петдесет и две), включени в меродавния Справочник на географските имена в Антарктика.
Картата е изработена от Аспарух Камбуров от Минно-геоложкия университет Св. Иван Рилски и Любомир Иванов от Института по математика и информатика при Българска академия на науките, участници в няколко национални антарктически експедиции.
Тази карта би била интересна за хора, в които е жив откривателският дух, духът на пътешественика, както и за онези, които са просто мечтатели.
Препоръчано
Книжно копие
13,00 лв.
Зареждане...